Frisbijs

Frisbijs

Kas ir frisbijs

Altimet frisbijs, kas pasaulē zināms kā ultimate frisbee, bet Latvijā vienkāršoti tiek saukts par frisbiju, ir ātrs, aktīvs komandu sporta veids ar lidojošo disku, jeb frisbiju.

Frisbija spēlēs mērķis ir ar precīzām piespēlēm nogādāt disku pretējā laukuma pusē (zonā). Spēlētājs, pie kura ir disks, drīkst pārvietoties tikai tādā veidā, lai balsta kāja netiktu atrauta no zemes. Nereti tas tiek salīdzināts ar amerikāņu futbolu vai regbiju, tomēr jāuzsver, ka frisbijs ir bezkontakta sporta veids. Ziemas sezonā frisbijs tiek spēlēts telpās, savukārt vasarā zāles seguma laukumos un pludmalē. Āra sezonas laikā spēle ilgst 2*45 min. un laukumā ir 7 katras komandas pārstāvji, bet telpu sezonā spēles ilgums 25 vai 35 minūtes un laukumā ir 5 katras komandas spēlētāji.

Spēles gars

Viena no būtiskākajām atšķirībām, kas atšķir frisbiju no citiem sporta veidiem ir tā, ka spēlē nav tiesnešu, bet tā balstās uz spēlētāju godaprātu, jeb spēles garu – spirit of the game. Spēles gars ir kļuvis par neatņemamu frisbija sastāvdaļu un tā iegūšana frisbija aprindās tiek vērtēta tikpat augstu kā uzvara turnīrā, jo tās ieguvējs ir komanda, kura pretinieku skatījumā visizteiksmīgāk izcēlusies ar godīgumu, pozitīvu attieksmi pret spēli un tās dalībniekiem, kā arī cīņassparu. Spēles gara būtību izcēlis arī pazīstamais amerikāņu sporta žurnālists Hovards Kossels, uzsverot:

Frisbijs ir atgādinājums tam, kam sportam ir jābūt un kas vēl retos gadījumos tas ir

Hovard Kossel

Frisbijs Rīgā

Frisbija ienākšana Latvijā notikusi 1996. gadā, kad Latvijā bija ieradušies zviedru frisbija spēlētāji un iepazīstināja ar to fizkultūras skolotājus no dažādām Latvijas skolām. Šobrīd frisbija attīstība Latvijā notiek pateicoties frisbija klubiem un Latvijas Frisbija federācijai. Sporta klubi un federācija rīko un organizē sporta spēles, sacensības, sporta nodarbības bērniem un skolēniem, nodrošina sporta inventāru, sporta preces un veic citas sporta centra funkcijas. Papildu uzsvars tiek likts arī uz pedagogu tālākizglītību. Dažādu novadu sporta skolotājiem, pedagogiem un metodisko apvienību pārstāvjiem tiek organizēti kursi un semināri.

Pasākumi Rīgā tiek organizēti ar mūsu sporta kluba – „Ultimate Decision” (Riga ultimate frisbee club) starpniecību. Ik gadu kluba organizēto pasākumu skaits tiek papildināts ar aizvien jauniem un jauniem notikumiem, kas padara frisbiju pieejamāku plašākam sabiedrības lokam. Šeit varat iepazīties ar mūsu rīkotajiem pasākumiem.

Kur spēlēt

Visiem interesentiem, neatkarīgi no meistarības pakāpes, ir iespēja apmeklēt arī frisbija treniņus Rīgā. Pieredzējušākie spēlētēji trenējas kluba komandu ietvaros, bet iesācējiem tiek nodrošināts treneris, kas iepazīstina ar frisbija pamatiem un metienu tehniku. Plašākā informācija pieejama sadaļā treniņi, bet treniņu grafikam iespējams sekot kluba kalendārā.

Kad bumba sapņo, tā sapņo, ka ir frisbijs

Stancil Johnson